Najczęściej popełniane błędy podczas oczyszczania twarzy.

MioBlog, Czwartek, 2 czerwca 2022
Najczęściej popełniane błędy podczas oczyszczania twarzy.

 

Oczyszczanie skóry to fundament właściwej pielęgnacji, ponieważ w istotny sposób wpływa na jej kondycje. To w jaki sposób oczyszczasz skórę twarzy, ma ogromny wpływ na wygląd Twojej cery. Od tego etapu zależy też skuteczność kolejnych kroków pielęgnacyjnych.

Jest to proces, wydawać by się mogło, banalny. Niestety można popełnić wiele błędów, które negatywnie wpływają na stan naszej skóry, pogarszając jej funkcję barierową, która jest niezwykle istotna. Pomaga ona w utrzymaniu wystarczającej szczelności, przeciwdziała wnikaniu szkodliwych czynników zewnętrznych ze środowiska i zapobiega odparowywaniu nadmiernej ilości wody z powierzchni skóry.

Do najczęściej popełnianych błędów podczas mycia twarzy należą:

- niedokładne oczyszczanie twarzy

Prawidłowe oczyszczanie twarzy powinno zaczynać się od demakijażu. Nieważne czy używasz do tego płynu micelarnego, mleczka czy balsamu, ten produkt też powinien zostać usunięty. Do drugiego etapu warto zastosować delikatny produkt myjący, który dobrze usunie pozostałości makijażu i innych zanieczyszczeń.

- zbyt gorąca woda

Temperatura wody ma duże znaczenie. Najlepiej jest myć twarz letnią wodą. Zbyt gorąca negatywnie wpływa na naczynka krwionośne i mikrobiom skóry. Może także uszkodzić warstwę lipidową naskórka i prowadzić do jego przesuszenia.

- jeden ręcznik do całego ciała

Łazienka jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów - szczególnie na naszych ręcznikach. Dlatego warto mieć oddzielny ręcznik do twarzy i często go wymieniać, aby ograniczyć ryzyko nanoszenia na powierzchnię skóry „niechcianych gości”. Ważne jest, aby wycierać twarz przez dotyk, a nie pocieranie - dzięki temu nie podrażniamy skóry.

- zbyt częste/rzadkie mycie twarzy

Każde mycie twarzy wpływa na barierę hydrolipidową i na mikrobiom skóry. Dlatego bardzo ważna jest częstotliwość mycia twarzy i czas poświęcony na tą czynność. Mycie twarzy 2 razy dziennie jest w pełni wystarczające. Czas poświęcony na etap oczyszczania również powinien być odpowiedni. Nie należy niepotrzebnie przedłużać tego procesu gdyż może to osłabić warstwę lipidową skóry. Zbyt krótkie z kolei nie da możliwości dokładnego oczyszczenia skóry.

- zbyt intensywne i częste złuszczanie skóry

Stosując peelingi, kwasy czy szczoteczki soniczne pozbywasz się martwego naskórka. Jednak jeżeli robisz to zbyt często, Twoja skóra nie zdąży się zregenerować. Osłabienie bariery lipidowej daje wiele nieprzyjemnych objawów (przesuszenie, zaczerwienienie, pieczenie), a także ułatwia wnikanie szkodliwych czynników zewnętrznych powodujących podrażnienia. Jeżeli posiadasz skórę wrażliwą i dostrzegasz objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej to warto zrezygnować z etapu złuszczania. Należy postawić na regenerację i odpowiednie nawilżenie.

- mycie twarzy mydłem

Codzienne stosowanie tradycyjnej kostki mydła na twarz spowoduje szybkie wysuszenie naskórka. Mydła zawierają bowiem zasadowy odczyn pH, który zaburza równowagę skóry, osłabia płaszcz hydrolipidowy oraz mikrobiom skóry. Dlatego wybieraj produkty o optymalnym dla skóry odczynie pH – najlepiej mieszczącym się przedziale 4,5-5,5.

Podczas oczyszczania warto obserwować skórę i to jak się zachowuje po całym procesie. Jeżeli odczuwasz uczucie pieczenia, ściągnięcia czy zaczerwienienia, warto zastanowić się nad każdym krokiem. Może okazać się, że wystarczy jedna mała zmiana aby zdecydowanie poprawić komfort i wygląd cery.

 


Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. TUTAJ dowiesz się o nich więcej.

W każdej chwili możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem