Szkło – dlaczego właśnie tak pakujemy kosmetyki Miobel?

MioBlog, Wtorek, 2 listopada 2021
Szkło – dlaczego właśnie tak pakujemy kosmetyki Miobel?

 

Jesteśmy zdania, że idealne opakowanie to brak opakowania. Biorąc jednak pod uwagę produkty jakie mamy w swojej ofercie, nie możemy sobie na to pozwolić. Zdecydowaliśmy się więc na opakowania, które są bezpieczne dla stałości produktu, mogą być użyte wielokrotnie i, co najważniejsze, podczas przetwarzania wykazują korzyści ekologiczne – są to szklane słoiczki i buteleczki.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Dlaczego szkło nadaje się do wielokrotnego użytku, ale nie zawsze można je wykorzystać.
  • Co się dzieje z zużytym szkłem.
  • Jakie korzyści dla środowiska wynikają z przetwarzania stłuczki.
  • Jakie są problemy związanie z procesem jej przetwarzania.

Dlaczego postawiliśmy na szkło?

Nie jesteśmy pierwsi ani jedyni, jeśli chodzi o użycie szklanych opakowań. Firmy kosmetyczne często sięgają po ten materiał. Jednym z powodów jest fakt, że szkło nie wchodzi w reakcje chemiczne z kosmetykami i skutecznie separuje je od otoczenia. Istotne dla nas było również to, że szkło, w odróżnieniu od innych materiałów zdatnych do recyklingu, może być wielokrotnie przetwarzane bez straty jakościowej.

Powinniśmy mieć świadomość tego, że szkło, ze względu na skład i budowę, nie stanowi dla otoczenia zagrożenia, ale jest dla niego obciążeniem - nie ulega rozkładowi i może zalegać na składowiskach odpadów. Na szczęście postęp technologii produkcji szkła pozwala obecnie na ekologiczne i ekonomiczne zagospodarowanie odpadów szklanych nawet w 100%.

Aby to było możliwe, powinniśmy pamiętać o zasadach segregacji i wrzucać do kontenera na szkło tylko to, co wskazano w Twojej gminie czy wspólnocie mieszkaniowej. Szacuje się, że stłuczka szklana, odpowiednio zbierana, może zastąpić ok. 80% surowców wykorzystywanych do produkcji szkła – to aż 200 000 ton surowców w ciągu zaledwie roku.

Korzyści ekologiczne ze stosowania stłuczki szklanej.

Stłuczka szklana pozwala oszczędzać zasoby i energię na wiele sposobów. Oto niektóre z nich:

  • Zastosowanie stłuczki obniża temperaturę topnienia masy szklarskiej. Pozwala to ograniczyć energię potrzebną do jej przetopienia nawet o 1/3. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Wielkiej Brytanii 10% stłuczki szklanej w piecu hutniczym to o 3% mniej zużytej energii. Każda tona stłuczki to zaoszczędzone ok. 300 kWh. A mniej energii to mniejsza emisja dwutlenku węgla (o ok. 250-300 kg na każdą tonę stłuczki), tlenków siarki i azotu, chloru, fluoru i pyłów.
  • Jedna tona stłuczki szklanej zastępuje 1,2 tony surowców naturalnych: piasku, wapienia, sody. Oznacza to, że, sięgając po stłuczkę szklaną, możemy wydobywać mniej zasobów naturalnych, a następnie ponosić niższe koszty związane z rekultywacją terenów eksploatowanych.
  • Stłuczka szklana wydłuża czas eksploatacji składowiska, zmniejsza koszty utrzymania i rekultywacji środowiska.
  • Może być przetwarzana nieskończenie wiele razy.

Wyzwania w recyklingu szkła.

Szkło można przetwarzać nieskończoną ilość razy, ale są pewne warunki. Bardzo ważna jest czystość odzyskanego materiału. Zanieczyszczenia mogą wpływać na jakość wytwarzanego produktu, ale też na przebieg procesów wytwarzania, np. zwiększając temperaturę topnienia szkła. Dlatego tak bardzo ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów. Technologia nie stoi jednak w miejscu i pojawiają się coraz doskonalsze metody oczyszczania oraz przetwarzania stłuczki szklanej.

 

Źródła:

[1] https://www.swiat-szkla.pl/component/content/article/4122

[2]https://www.swiat-szkla.pl/kontakt/16120-nie-tylko-opakowania-korzyci-i-wyzwania-zwizane-z-recyklingiem-szka-paskiego.html

 

 


Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. TUTAJ dowiesz się o nich więcej.

W każdej chwili możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem